Untitled Document
 
     
 

بسم الله الرحمن الرحیم

 

کتاب مبانی ارزشیابی برنامه  در قطع رقعی در 200 صفحه به قیمت چهار هزار تومان توسط موسسه ارزشیابی توانمندساز معین منتشر شد

 

محمد حسن محقق معین

 

23 آبان 1388

 

پیش گفتار مترجم

 

به نظر می رسد آشنائی فارسی زبانان با مباحث اصلی، محوری و مطرح ارزشیابی در جهان، تا حدود زیادی زمینه كسب شناخت و ایجاد نگرش های جدید درباب ارزشیابی را فراهم آورد. در کتاب مبانی ارزشیابی برنامه از دو سند مهم و دست اول برای نزدیک شدن به این هدف، استفاده شده است: یک: فصل اول کتاب "نظریه ارزشیابی، الگوها و کاربردها"  (Evaluation Theory, Models, and Applications) و دوم: گزارش چارچوب ارزشیابی برنامه برای بهداشت عمومی                                    ( Framework for Program Evaluation in Public Health).

در بخش اول کتاب به نحوی مجمل و مفید چهار موضوع مورد بحث قرار گرفته است. اول اهمیت و جایگاه ارزشیابی، دوم تعریف مفهومی ارزشیابی و بسط نظریه ارزشیابی برنامه، سوم تبارشناسی ارزشیابی و چهارم ویژگی ها و کارکردهای ارزشیابی به عنوان یک حرفه در میان و در ارتباط با دیگر     حرفه های موجود در جامعه. ادعای مترجم این است که طرح موضوعات دوم و چهارم در این اثر به این شکل در ادبیات فارسی ارزشیابی در ایران برای اولین بار صورت گرفته و می تواند منجر به ایجاد نگرش های جدید نسبت به ارزشیابی در دانشگاهیان و کارگزاران اجرایی مرتبط با موضوع ارزشیابی و به تبع آن ها در دیگر متخصصان و مردم کشور عزیزمان گردد. در این اثر نویسندگان انواع روش شناسی های ارزشیابانه را شناسایی کرده و خصوصیات حرفه ارزشیابی، تاریخ و چگونگی گسترش آن، اصول راهنمای مرجع، استانداردهای حرفه ای برای ارزشیابی و  طیف وسیعی از مشاغل مرتبط با ارزشیابی را تعریف نموده اند. در یك كلام هدف نویسندگان این اثر، مطلع ساختن خوانندگان از بنیان های ارزشیابی به عنوان یك عرصه مطالعه و تجربه است. دکتر دانیل استافل بیم(Danniel L.Stufflebeam) استاد مشهور آموزش و پرورش دانشگاه میشیگان غربی نویسنده اول کتاب است و عضو هیأت مؤسس کمیسیون مشترک ارزشیابی و بنیان گذار مرکز ارزشیابی در دانشگاه دولتی "اوهایو" در سال 1965 و رئیس آن تا سال 2002 بوده است. "استافل بیم" در ایران بیشتر  با مدل ارزشیابی سیپ(CIPP) شناسایی می شود.  نویسنده دوم کتاب آنتونی شینگ فیلد(Anthony J.Shinkfield) است. وی متخصص در آموزش و پرورش بوده و در موقعیت های رهبری آموزش شامل دستیاری ریاست و هماهنگ کنندگی تحقیق و                                   برنامه ریزی وزارت آموزش و پرورش جنوب استرالیا کار کرده است. در امریکا او هم مانند استافل بیم پر آوازه است، کتاب نظریه ارزشیابی الگوها و کاربردها در 768 صفحه در چهار بخش و بیست و هفت فصل توسط انتشارات     جسی بیس(Jossey-Bass) در سال 2007 با قیمت 70 دلار منتشر شده است در اثر حاضر صرفاً فصل اول این کتاب ترجمه شده است.

در بخش دوم کتاب، گزارشی تحت عنوان "چارچوب ارزشیابی برنامه برای بهداشت عمومی" ترجمه شده است. این گزارش حاصل فعالیت  یک کار گروه در دو سال متوالی است. در ماه می 1997 مسؤولان و کارشناسان وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده امریکا نیاز به تلفیق ارزشیابی با  مدیریت برنامه را تشخیص داده و این گروه کاری را  به منظور بسط یک چارچوب که عناصر بنیادی ارزشیابی برنامه را خلاصه و سازماندهی نماید، تشکیل دادند. در فوریه 1998 به منظور بسط چارچوبی برای ارزشیابی در امور بهداشت و درمان، کارگاهی با حمایت کار گروه ارزشیابی با مشارکت تقریباً 90 نماینده از گروه های ذی نفع برگزار شد. علاوه بر این کار گروه  با حدود 250 نفر مصاحبه کرد، گزارش های ارزشیابی منتشر شده و منتشر نشده را مرور نمود و با ذی نفعانی از انواع برنامه ها مشورت کرد؛ و یک      وب سایت برقرار نمود. در اکتبر 1998 یک دوره ملی آموزش از راه دور برای تشریح و برجسته کردن چارچوب با شرکت حدود 10000 نفر از متخصصان برگزار کرد... و در نهایت، چارچوب در سپتامبر 1999 منتشر شد. اگرچه این چارچوب در وزارت بهداشت  امریکا تهیه شده و مثال های مطرح شده در آن عمدتاً در حوزه بهداشت است. اما استفاده از آن در هر برنامه ای امکان پذیر است. این چارچوب حدود 10 سال پیش تدوین شده است اما در دوره های آموزشی سال 2008  انجمن ارزشیابی امریکا از همین چارچوب  معتبر برای آموزش ارزشیابان شاغل در حوزه های مختلف کاری استفاده شده است.

در بخش سوم کتاب، چند مبحث تکمیلی به قلم مترجم، اضافه شده است از جمله: مبانی فلسفی- نظری ارزشیابی، سنت های فلسفی: اثباتی، تفسیری، انتقادی، الگوهای نظری فن سالار و تکثرگرا، ارزشیابی، یادگیری، توافق و اطمینان و بالاخره محدودیت های ارزشیابی درایران. انشاالله اساتید و رهبران ارزشیابی در کشور از تجربیات استافیل بیم و شینگفیلد که عمری را در راه مطالعه و پیش راندن ارزشیابی در جهان صرف کرده اند؛ استقبال کرده و کارگزارن اجرایی مرتبط با ارزشیابی هم مشتری چنین الگوهای نوین ارزشیابانه ای گردند. امیدوارم این اثر بتواند منجر به تغییر نگرش نامبردگان در جامعه دانشگاهی نسبت به ارزشیابی گردیده و متعاقب آن شاهد بروز رفتارهای جدید به ویژه در جامعه فارغ التحصیلان و دانشجویان حوزه های مرتبط با ارزشیابی در کشور عزیزمان باشیم. تولد حرفه ارزشیابی در کشور گامی به سوی تعالی است. ارائه خدمات ارزشمند ارزشیابانه به مردم،سازمان ها و برنامه ها منجر به بالندگی بیشتر عرصه نظری و عملی ارزشیابی خواهد شد.

مترجم امیدوار است خوانندگان این اثر نقطه نظرات انتقادی خود را درباره آن با وی در میان بگذارند.

تشکر ویژه

از موسسه دانش پژوهان جوان و شرکت خدمات اطلاع رسانی کتابدار که در مراحل مختلف آماده سازی و انتشار،  مترجم و ناشر این اثر را یاری کردند؛ کمال تشکر را دارم.

                             محمد حسن محقق معین

                                 آبان 1388

 

 

اطلاعات کتاب شناختی کتاب

 

سرشناسه: محقق معین، محمد حسن

عنوان و نام پدید آورنده: مبانی ارزشیابی برنامه/ مؤلفان دانیل استافل بیم، آنتونی شینگفیلد،  و وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا

 مترجم و گردآورنده: محمد حسن محقق معین.           

مشخصات نشر: تهران: موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین، 1388.

مشخصات ظاهری: 200 ص

شابک: 2- 4397- 04- 964- 978

وضعیت فهرست نویسی: فیپا

یادداشت: کتاب حاضر ترجمه فصل اول کتابEvaluation Theory, Models, and Applications از دانیل استافل بیم و آنتونی شینگفیلد منتشر شده در سال 2007 و ترجمه گزارشی تحت عنوان  “Framwork for  program Evaluation in public health” از وزارت بهداشت و خدمات انسانی امریکا منتشر شده در سال 1999 است.

موضوع: ارزشیابی طرح ها

شناسه افزوده: استافیل بیم، دانیل ال، 1933- م.

شناسه افزوده: Stuffleneam.Daniel L.

شناسه افزوده: شینگفیلد، آنتونی.، 1936-م.

شناسه افزوده: Shinkield, Anthony J.

شناسه افزوده: ایالات متحده. وزارت بهداشت و خدمات انسانی

شناسه افزوده: U.S.DEPARTMENT OF HEALTH & HUMAN SERVICES

     Center for Disease Control and Prevention (CDC)

 

 

اطلاعات نشر و پخش  کتاب

 

مبانی ارزشیابی برنامه

نویسندگان: دانیل استافل بیم، آنتونی ج شینگفیلد و

وزارت بهداشت و خدمات انسانی امریکا

مترجم و گردآورنده: محمد حسن محقق معین

طرح جلد: نسرین حاجی علی

نوبت چاپ: اول/ 1388

شمارگان: 3000 نسخه / قيمت :  40000 ريال

شابك: 2 – 4397 – 04 – 964 – 978

ناشر: مؤسسه ارزشیابی توانمند  ساز معین

نشاني: تهران، صندق پستی168 - 14875

تلفن پخش کتاب: 44141041 021 / 09123855372

وب سایت: WWW.ARZESHYABY.IR

ایمیل: mmoein@gmail.com

راه های خرید کتاب مبانی ارزشیابی برنامه

 

خرید زیر 10 جلد:

 

از انتشارت کتابدار

 

به صورت حضوری،اینترنتی و پستی

 

نشانی:تهران میدان دکتر فاطمی،خیابان فتحی شقاقی،پلاک 107 ،واحد 1

 

نشانی اینترنتی:     www.ketabdar.org

 

 تلفن:88979561

 

 

از انتشارات ارجمند

 

 

به صورت حضوری و پستی

 

نشانی:تهران،بلوار کشاورز،نبش خیابان 16 آذر،پلاک 320

 

تلفن:88952758

 

 

خرید 10 جلد و بیشتر:

 

 

از موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین

 

به صورت پستی

 

به ازای هر 10 جلد با ده درصد تخفیف مبلغ 36 هزار تومان از طریق شبکه بانکی شتاب به کارت شماره :6037701029177539   و یا حساب مهرکارت بانک کشاورزی به شماره 0200220279004 به نام محقق معین واریز گردد.

شماره بازیابی رسید شتاب و یا شماره فیش بانکی  ،نام و نشانی خریدار و یک شماره تلفن ثابت به  تلفن همراه  شماره:09123855372 به زبان فارسی به صورت پیامک ارسال گردد.در تهران ظرف  حداکثر 24  ساعت غیر تعطیل  و در  شهرستانها در اسرع وقت ،کتاب به نشانی خریدار  برای یکبار به هزینه موسسه معین ارسال  و رسید دریافت خواهد شد.

 

 

 

 

کتاب مبانی ارزشیابی برنامه  در قطع رقعی در 200 صفحه به قیمت چهار هزار تومان توسط موسسه ارزشیابی توانمندساز معین منتشر شد

 

محمد حسن محقق معین

 

 

گزارش یکساله

گزارش عملکرد یکساله  موسسه  ارزشیابی توانمند ساز معین از اردی بهشت 1385 لغایت اردیبهشت 1386

تاریخ انتشار:28/2/1386

 

اهم فعالیت ها و مشتریان موسسه ارزشیابی توانمند ساز  معین از بدو تاسیس در روز 9 آبان 1383 تا 22 اردی بهشت 1385  در گزارش قبلی منتشر شد.در این گزارش اقدامات یکسال اخیر به اجمال بیان می گردد.

گزارش عملکرد 19 ماهه  موسسه  ارزشیابی توانمند ساز معین که در پست قبلی منتشر شده را درتاریخ 23 اردی بهشت ماه 1385 به دفتر  امور رفاه اجتماعی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور تقدیم و تحت شماره 27354  ثبت شد.  مدیر عامل موسسه معین  در جلساتی  که با مسئولین این دفتر داشته است ضمن معرفی ایده های موسسه ،طرحی هم تحت عنوان: "طرح پایش و ارزیابی عملکرد نظام جامع رفاه وتامین اجتماعی"  که در سال 1384 در چندین نوبت تقدیم ارکان مختلف وزارت رفاه شده بود؛ را به آنها تقدیم  نموده است . در این جلسات گفته ایم که ما می خواهیم  و می توانیم  به کمک سازمان مدیریت و وزارت رفاه  در زمینه نظارت  و ارزشیابی بیائیم. چرا به ما اجازه کار کردن نمی دهید؟!! موسسه معین  ادعا می کند که تا کنون چنین طرح جامع و مناسبی توسط هیچیک از دانشگاهها ومراکز پژوهشی و نیز دستگاههای اجرایی کشور برای پیشبرد نظام جامع رفاه وتامین اجتماعی ارائه نشده است.

سازمان مدیریت پس از چهار ماه پی گیری موسسه معین سرانجام تصویری از نامه اخیرالذکر را در پنجم مهرماه 1385 تحت شماره 111155/623  برای دکتر طریقت منفرد  معاون سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت رفاه و تامین اجتماعی  جهت بررسی درخواست  و اقدام لازم در صورت نیاز و صلاح دید در چارچوب قوانین و مقررات جاری کشور ارسال نمود!!

در دومین روز مرداد ماه 1385 مدیر عامل موسسه   در نامه ای خطاب به مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت کار  وامور اجتماعی که تحت شماره 53486 مورخ 2/5/85 در دبیرخانه این وزارت خانه ثبت شده است ؛ ارسال کرده و نوشته است :

...چندی است که مصاحبه های  وزیر محترم کار، آقای جهرمی در خصوص طرح های کوچک زود بازده و به طور کلی ایده های مطرح در حوزه کار آفرینی و اشتغال زایی و پرداخت تسهیلات برای ازدواج و کار در قالب صندوق مهر رضا(ع) که همگی با اولویت اختصاص به محرومان وجوانان است؛ نظر این موسسه را جلب نموده است. تخصص موسسه ما "ارزشیابی" است.ما در زمینه "برنامه ریزی ارزشیابی" در فعالیت های ستادی و "اجرای ارزشیابی" در فعالیت های صفی تجربیاتی داریم. این موسسه آمادگی خود را جهت کمک به آن وزارت خانه در زمینه گسترش شیوه های نوین ارزشیابی در چهارچوب برنامه ریری منابع انسانی و نیز  برنامه ریزی و اجرای ارزشیابی در تدوین و اجرای طرح های کار آفرینی برای مردم اعلام می نماید.در صورت صلاحدید آماده مذاکره حضوری و همکاری به خصوص در دو ماه طلایی مرداد و شهریور1385 هستیم.

با پی گیری های بعدی متوجه شدیم که نامه به  دکتر فرشباف معاون منابع انسانی وزارت کار ارجاع شده است.مدیر عامل موسسه معین پس از هفت ماه     پی گیری در نامه دیگری به مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت کار  وامور اجتماعی که تحت شماره 150285 مورخ 12/12/85 در دبیرخانه این وزارت خانه ثبت شده نو شته است :

...با توجه به پی گیری های تلفنی مکرر و مراجعات حضوری اینجانب به آن وزارتخانه در تاریخ های 27/8/85  ،28/11/85 و 5/12/85 که تحت شماره های  شناسه 18809،16952 و 17802 فرم راهنمای ارباب رجوع ثبت گردیده  و گفتگوی سه ساعته ای که با آقایان سیگارچی و محمودی در تاریخ 5/12 /85 در دفتر توسعه امور کار آفرینان آن وزارتخانه انجام شد؛ خوشبختانه نظر مساعد و تشکر  معاون محترم برنامه ریزی منابع انسانی و توسعه کار آفرینی امروز شفاها  طی تماس تلفنی اینجانب، توسط آقای محمودی ابلاغ گردید.این موسسه ضمن تشکر، آمادگی دارد  برمبنا و درچهارچوب  "برنامه جامع ارتفای توانمندی های فنی وحرفه ای متقاضیان تسهیلات بانکی" موضوع ماده 10 آئین نامه گسترش بنگاههای زود بازده وکار آفرین و نیز تبصره 5 الحاقی به  ماده 3 همین آئین نامه  در خصوص "اعمال نظارت بر طرح های زود بازده "به کمک آن وزارت خانه  و مردم در زمینه گسترش شیوه های نوین ارزشیابی در چهارچوب برنامه ریری منابع انسانی و نیز  برنامه ریزی و اجرای ارزشیابی در تدوین و اجرای طرح های کار آفرینی بیاید.چنانچه امکان ملاقات و گفتگوی حضوری با وزیر محترم کار و امور اجتماعی  ، معاونین و  مشاورین مرتبط  فراهم شده و نیز پاسخ مکتوب وزارتخانه به پیشنهادات مطرح شده در نامه صدر الذکر و گفتگوی سه ساعته با مشاورین محترم به موسسه داده شود؛بسیار دلگرم شده و امکان همکاری بیشتر فراهم خواهد شد.

متاسفانه آنچه جایی نرسد فریاد است.موسسه معین در وزارت کار واموراجتماعی و وزارت رفاه وتامین اجتماعی با همان طرز تفکر ومدیریتی مواحه شده است که در سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور!!تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل!

 در ارتباط با وزارت رفاه وتامین اجتماعی آخرین فعالیتی که " موسسه ارزشیابی توانمند ساز  معین" به عنوان یک نهاد مستقل خصوصی غیر دولتی  و غیر تجاری داری شخصیت حقوقی  داشته است؛ شرکت مدیر عامل آن در چهلمین جلسه کار گروه تدوین برنامه ملی توانمند سازی اجتماع محور بوده  است. این جلسه در تاریخ 5/6/85 در وزارت رفاه تشکیل و برنامه ملی توانمند سازی اجتماع محور پس از حدود سه هزار نفر ساعت کاراز تصویب نهایی این کارگروه گذشت.

با توجه به اینکه موسسه معین نقش قابل توجهی در تدوین این برنامه به خصوص در زمینه مباحث :ارزشیابی،ارزیابی،مستند سازی و گزارش دهی آن داشته است؛طی نامه ای که تحت شماره 12294/3000 به تاریخ 8/6/85  در دبیرخانه وزارت رفاه به ثبت رسید ؛ خطاب به  معاون محترم سیاست گذاری آمادگی موسسه برای همکاری با وزارت رفاه برای چندمین بار به صورت رسمی وکتبی اعلام نمود.

 این وزارتخانه تا کنون پاسخی به هیچ یک از حدود 10 نامه رسمی  موسسه معین نداده است. مدیر عامل  موسسه معین صبح روز چهارشنبه22 شهریور 1385 برای پی گیری اقدامات قبلی موسسه به وزارت رفاه مراجعه کرده ولی پس از تماسی که کارمند حراست وزارتخانه از طبقه همکف -  کنار درب ورودی ارباب ورجوع وزارت رفاه-  با  آقای بابا نیا - مسئول حوزه معاونت و مسئول دفتر  معاونت سیاستگذاری گرفت و موضوع مراجعه مدیر عامل موسسه ارزشیابی توانمند ساز  معین را اعلام کرد؛ نهایتا   اجازه  عبور از طبقه همکف و رفتن به دفتر معاون سیاستگذاری وزارت رفاه  به منظور پی گیری مکاتبات اداری  موسسه معین با این وزارتخانه به مدیر عامل موسسه معین داده نشد!!

اتفاقا  مدیر عامل موسسه معین چند ساعت بعد  این رخدادِ تاسف برانگیز!! در ششمین همایش سراسری سازمان های غیر دولتی ایران که تحت عنوان " اعتماد سازی و تعامل بین سازمان های غیر دولتی (مردم نهاد ) و نهاد های دولتی" تشکیل شده بود؛  از زبان همین معاون محترم  در سخنرانی عمومی در سالن اصلی همایش  با دو گوش خودش شنیده است  که ایشان اعتقاد قلبی به همکاری با سازمان های غیر دولتی دارند و به لحاظ قانونی هم ملزم به آن هستند. دکتر محمد حسن طریقت منفرد،معاون محترم سیاستگذاری وزارت رفاه و تامین اجتماعی  گفتند: "عاجزانه درخواست دارم  سازمان های غیر دولتی  با ما همکاری کنند تا در اجرای وظایف قانونی وتعامل  میان مردم وحاکمیت موفق تر و راحت تر عمل کنیم." !!!

در همین همایش وزیر کشور در سخنرانی خود آمادگی و استقبال این وزارتخانه را از فعالیت  وهمکاری سازمان های غیر دولتی اعلام کرد و گفت ما در دولت نهم  با دو رویکرد: تفسیر روان و تسهیل گرانه از قوانین و نگاه مثبت و کار راه اندازانه به سازمان های غیر دولتی از فعالیت ها ی قانونمند،شفاف،جدی،وظیفه گرا ، غیر سیاسی،عام المنفعه و غیر انتفاعی در این عرصه که میدان تعاون در نیکویی و خیر است، استقبال می کنیم.وی از تدوین آئین نامه جدید سازمان های غیر دولتی که به هیات دولت ارسال شده و نیز از تدوین لایحه قانونی سازمان های غیر دولتی که آخرین مراحل را در وزارت کشور می گذراند، خبر داد.

 مدیر عامل موسسه معین از فرصت حضور در این همایش استفاده کرده و یک نسخه از کناب ارزشیابی توانمند ساز را به  آقای خطیبیان مدیر کل محترم  امور اجتماعی وزارت کشور اهدا کرده و از ایشان خواسته است که به نامه شماره: 27354/623 مورخ 10/4/1385 مدیر کل محترم  دفتر امور رفاه اجتماعی سازمان مدیریت وبرنامه ریزی کشور در خصوص همکاری و مساعدت!! با موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین توجه نمایند.

همچنین  مدیر عامل موسسه پس از شنیدن بیانات منطقی  دکتر محمد رضا ناری ابیانه مدیر کل محترم آموزش ومشارکت های شهروندی شهرداری تهران در جلسه عمومی همایش  در خصوص  سیاست قطعی شهرداری تهران در زمینه تعامل مثبت و سازنده  با سازمان های غیر دولتی ، پس از صرف ناهار در محوطه پارک شهرداری واقع در تقاطع  خیابان استاد نجات الهی و خیابان ورشو در   مر کز تهران ، رویکرد و اهداف اصلی  موسسه معین در زمینه برنامه ریزی و اجرای  ارزشیابی  را  به ایشان توضیح داده و  در همین  گپِ  ایستاده  دوستانه برخی از فعالیت های موسسه و همکاری های قبلی  با شهرداری  های مناطق 22 و  10 تهران به ویژه همکاری با دکتر کبیری مسول مشارکت های مردمی شهرداری منطقه 10 تهران  در طرح شهر سازان جوان  را با ایشان در میان گذاشته است .  تقدیم یک جلد کتاب ارزشیابی توانمند ساز نیز چاشنی این روشنگری دوستانه بوده است.پس از این دیدار نیز با فاصله یک و دو ماه تماس هایی با ایشان برقرار شد و حاصل کار اینکه مشغول مطالعه و تامل در زمینه استفاده از خدمات ما هستند!!

 

برگزاری کارگاه تربیت مربی ارزشیابی توانمند ساز در سنندج و ارائه دو محصول الکترونیکی جدید موسسه

 آخرین فعالیتی که موسسه معین در یکسال اخیر داشته است ، برگزاری کارگاه تربیت مربی ارزشیابی توانمند ساز در سنندج  بوده است.

از راست به چپ، ردیف بالا: علی محمدی فرد،خه بات حسنی،محمد حسن محقق معین،کاوه اسدی، سعید جعفری نامور؛ ردیف  وسط : بهمن شهبازی،فرانک چتانی،مهتاب هاشمی؛ ردیف پایین:ایمان بابایی،محمد رضا رصوانی،رحیم پور اسد،کژال اختیار الدین،مهری گرامی،غزال بهمنی،وحید محمد خانی و امین پارسا 

 

 

کارگاه  آموزشی ارزشیابی توانمند ساز  به سفارش " دفتر توسعه مشارکت و سازماندهی امور جوانان سازمان ملی جوانان" توسط نمایندگی سازمان ملی جوانان در استان کردستان  با حضور نمایندگانی از سازمان های مردم نهاد جوانان از  استانهای:آذربایجان شرقی،زنجان،کردستان،کرمانشاه،آذربایجان غربی،ایلام،چهارمحال بختیاری،لرستان و همدان با مربی گری مدیر عامل موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین   در مهمانسرای جهانگردی سنندج از ششم تا هشتم اردی بهشت ماه 1386 برگزار شد.

ارزشیابی توانمند ساز عبارت است از جمع آوری نظامند اطلاعات در باره مورد ارزشیابی به منظور گسترش ظرفیت ها وا ستفاده از فرصت ها.مردم با استفاده از این رویکرد نوین ارزشیابی حق دارند و می توانند به ارزیابی بپردازند.ارزشیابی باید جزئی درونی و نهادی شده در سازمان ها و برنامه ها باشدو صرفا به منظور اثبات موفقیت و یا شکست انجام نشود.

ارزشیابی در ایران در حال حاضر با دو محدودیت اساسی مواجه است.محدودیت اول احاطه آموزش بر آن است. به این معنی که ارزشیابی  عمدتا در قلمرو فعالیت های آموزشی مطرح می گردد.محدودیت دوم ترجیحِ روش کمی در ارزشیابی بر انواع متنوع روش های کمی و کیفی در انجام ارزشیابی است.این محدو دیت ها ناشی از نوع دانش و فعالیت های اساتید دانشگاهی  و مسئولان دولتی در عرصه ارزشیابی در کشور است.

ارزشیابی توانمند ساز را می توان در چهار سطح فرد ؛ برنامه ؛ سازمان و جامعه انجام داد . این ارزیابی می تواند در سه قلمرو منابع ؛ فرایند ؛ و پیامدها صورت گیرد . مدل پودمانی ارزشیابی معین یک الگوی ارزشیابی است که در سه مرحله مجزا و مکمل به فعالیت های : آموزش و نیازسنجی ارزشیابی ؛ تسهیل گری و اجرای ارزشیابی و بالاخره مستند سازی و گزارش دهی ارزیابی در سازمان ها و برنامه ها سامان  می دهد . کارگاه تربیت مربی ارزشیابی توانمند ساز در سنندج به سفارش سازمان ملی جوانان توسط دفتر نمایندگی این سازمان در کردستان به منظور ترویج این نوع ارزیابی در سازمان های مردم نهاد جوانان ( سمن ها ) برگزار شد.

شرکت کنندگاه در کارگاه   ضمن آشنایی اولیه با مبانی ارزشیابی توانمندساز در فعالیت های دسته جمعی کارگاه ، ضمن تدوین  ویرایش اول "بیانیه رسالت برنامه آموزش و ترویج ارزشیابی توانمند ساز در سازمان های مردم نهاد جوانان "  ویرایش اول مدل منطقی این برنامه را نیز تدوین کردند. ویرایش اول بیانیه رسالت را در اینجا و مدل های منطقی تهیه شده را در اینجا، اینجا و اینجا ببینید.

13 نفر شرکت کننده گان در کارگاه ضمن برخورداری از مهمان نوازی سخاوتمندانه اهالی سنه!  و نیز  استفاده از محیط و تجهیزات مناسب  با حضور در 10 جلسه آموزشی  در 5 نشستِ  صبح و بعد از ظهر از سه هدیه و ابزار یادگیری موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین نیز برخوردار شدند.دراین کارگاه علاوه  بر تقدیم کتاب ارزشیابی توانمند ساز  که عمری تقریبا سه ساله دارد از دو تولید الکترونیکی جدید  موسسه نیز رونمایی شد. این دو ابزار ذیلا معرفی شده است:

 

بسته الکترونیکی آموزشِ ارزشیابی معین (ارزش)

لوح فشرده ارزش به منظور آموزش سریع ارزشیابی در حین برگزاری کارگاه و نیز ارائه گزارشات ارزشیابی از کارگاه آموزشی و نیز ارائه محصولات چند رسانه ای کارگاه پس از اجرای آن جهت استفاده های بعدی شرکت کنندگان  در کارگاه طراحی شده است.در این بسته آموزشی  در 5 بخش و حدود بیست صفحه اطلاعات جامعی در زمینه ارزشیابی به طور عام ، ارزشیابی توانمندساز به طور خاص و  فعالیت ها و تولیدات کارگاه ارزشیابی توانمند ساز و ارزشیابی آن تشکیل شده است.لینک های داخلی و خارجی این بسته الکترونیکی امکان سیر و سیاحت در اقیانوس ارزشیابی در بیکرانه تار جهان گستر را برای علاقه مندان فراهم نموده است. ارزش ( نسخه اولِ دومین محصول الکترونیکی موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین ) در روز شنبه 8 اردی بهشت 1386 ساعت هشت و نیم صبح در جلسه نهم کارگاه ، با414 مگا بایت اطلاعات شامل: متن،صوت،عکس و فیلم از کارگاه جاری آموزشی برگزار شده در سنندج در 867 فایل و 47 فولدر در یک  لوح فشرده با برچسب که به صورت AUTORAN قابل استفاده است؛ به  13 نفر از شرکت کننده گان  و نیز مدیر اجرایی کارگاه  و چند نفر دیگر از حاضرین تقدیم گردید!!

 

برنامه الکترونیکی پایشِ آموزشِ معین (پایش)

نرم افزار پایش نسخه اول سومین تولید الکترونیکی موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین است .این برنامه در حال حاضر به منظور پایش فعالیت های آموزشی کارگاه ارزشیابی توانمند ساز معین طراحی شده و امکان گسترس کاربرد، حسب نیاز در آن پیش بینی شده است. کما اینکه در کار گاه سنندج ارزیابی عمومی  کارگاه نیز با استفاده از همین ابزار در پایان کارگاه و آخر جلسه دهم صورت گرفت.پایش ،سنجش مستمر و نظامند پیشرفت هر بخش از کار در طول زمان و بخشی از فرایند ارزشیابی و نقطه اتکای آن است. فرایند پایش  کنتر ل گر اقدامات مطابق برنامه و فراهم کننده امکان تطبیق های مورد نیاز از طریقی روش مند است. در کارگاه سنندج با استفاده از این برنامه پس از برگزاری هر نشست که شامل دو جلسه آموزشی کارگاه می شد؛به ارزیابی فعالیت های یاد دهی یادگیری مربی،شرکت کنندگان و دست اندرکاران آموزشی کارگاه پرداختیم . این نوع  ابزار  الکترونیکی برای اولین بار در یک کارگاه آموزشی در ایران به کار گرفته شد. این نرم افزار و برنامه کاربردی رایانه ای نسخه اولِ سومین محصول الکترونیکی موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین  بوده و تحت نام اختصاری پایش  عرضه شده است.

 

انعكاس خبري برگزاری کارگاه تربیت مربی ارزشیابی توانمند ساز در سنندج را در خبرگزاري ايرنا  در اينجا و در خبرگزاري شبستان همراه با عكس خبري در اينجا  و در شبکه معین علمی – شمع در اینجا ببينيد.

 

 

گزارش عملکرد 19 ماهه موسسه

گزارش عملکرد 19 ماهه  موسسه  ارزشیابی توانمند ساز معین از آبان 1383 تا اردیبهشت 1385

 

موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین ، موسسه ای متکی بر دانایی و جوان گرا ست.سرمایه ما سرمایه انسانی است.ما متکی بر آگاهی ها،اعتماد و مشارکت ایرانیان بوده و برای ارتقای سرمایه اجتماعی تلاش می کنیم.ما به فناوری اطلاعات و ارتباطات برای پیشبرد اهداف واجرای برنامه هایمان مجهز هستیم.

موسسه ما دارای دو سایت پویا وغنی حاوی دهها مگا بایت اطلاعات فارسی قابل جستجو  است.با کلید واژه های عمومی همچون ارزشیابی و توانمند سازی در بیشتر موتورهای جستجوی اینترنتی  در صفحه اول نتایج جستجو  رکوردهایی از سایت ها و صفحات اینترنتی مرتبط با موسسه ما یافت می شود.

ما توانسته ایم مفهوم ارزشیابی را  به نحوی نظامند،با معنا،عملی و موثر وارد فرایند مدیریتی کشور در برخی از سطوح مدیریتی و برنامه ریزی کنیم !! اینک مفاهیم:ارزشیابی،پایش،ارزیابی،مدل منطقی  و... در ارتباط  با ماده 95 قانون برنامه چهارم توسعه ،آیین نامه چتر ایمنی رفاه اجتماعی و سند کاهش فقر و هدفمند کردن یارانه ها  و ارد  متون رسمی مدیریتی و برنامه ریزی کشور شده است.

 اهم فعالیت ها و مشتریان موسسه ارزشیابی توانمند ساز  معین از بدو تاسیس در روز 9 آبان 1383 تا 22 اردی بهشت 1385  به شرح ذیل می باشد:

 

تاسیس سایت اینتر نتی موسسه

 

اولین اقدام موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین که با همکاری اعضای موسس صورت گرفت؛راه اندازی اولین نسخه سایت اینترنتی  موسسه بود.این فعالیت در روز تاسیس موسسه یعنی شنبه 9 آبان 1383 مصادف با 15 رمضان 1415 محقق گشت.البته در شکلی بسیار ساده.ما در یک صفحه نسبتا دراز اینترنتی تقریبا همین محتوایی که الان روی سایت وجود دارد را  در یک صفحه آبی منتشر کردیم.برای ما مهم بود که از روز اول تاسیس، موسسه  دارای سایت اینترنتی اختصاصی باشد.البته موسسه ما قبل از تاسیس دارای یک سایت پشتیبان بود.سند شروع کار سایت موسسه  معین در این روز را می توانید در اینجا ببینید.

 

پیشنهاد همکاری به  شهرداری منطقه 22

 

از آنجا که در زمان تاسیس موسسه همه اعضای آن در منطقه 22 شهر تهران زندگی می کردند ؛ ما علاقه مند بودیم که فعالیت های موسسه را از محل زندگی خود که به آن محل خود را مدیون می دانستیم ؛ آغاز کنیم. از سوی دیگر در شهرداری ها به طور کلی و شهرداری منطقه 22 به طور خاص  زمینه فعالیت را فراهم تر حس می کردیم.

مدیر عامل موسسه  حتی قبل از تاسیس رسمی موسسه با شهردار وقت منطقه 22 وارد مذاکره رو در رو شده و پیشنهاد کتبی  برگزاری کار گاه ارزشیابی توانمند ساز را ارائه کرده بود!! این پیشنهاد در تاریخ 10/8/1383  تحت شماره 46854 در دبیرخانه شهرداری منطقه 22 ثبت شده است.شهردار ظاهرا نظر مساعد داشت و می خواست که موسسه ما این خدمت را به شهرداری ارائه دهد.اما این کار متاسفانه  تا کنون در منطقه  22عملی نشده است.

 در ملاقات مجددی  که مدیر عامل موسسه با دکتر علی محمد شاعری شهردار وقت منطفه 22 داشت؛ ضمن تقدیم یک جلد کتاب ارزشیابی توانمند ساز به ایشان موضوع را پی گیری نمود. شهردار نامه موسسه معین  را که تحت شماره 25054  و تاریخ 10/5/84  در دبیر خانه شهرداری ثبت شده به معاونت برنامه ریزی اش جهت بررسی و مذاکره ارسال نمود.  هنوز خبری از نتایج این بررسی  ومذاکره به اطلاع موسسه معین نرسیده است.

دکتر شاعری دیگر شهردار منطقه22 نیست و پس از مدت کوتاهی که معاون وزیر جهاد کشاورزی شد به محل ماموریت جدیدش در سمت استانداری استان گلستان رفته است.مهندس نصیری اینک شهردار منطقه 22 است و لابد از این موضوعات بی خبر است.

 

پیشنهاد همکاری به سازمان تربیت بدنی  و گروه بهمن

 

فعالیت های بازاریابی موسسه در سطح محلی متوقف نشده است!!  موسسه معین  در 14 آذر 1383 مکاتبات رسمی با مر کز نوسازی وتحول اداری سازمان تربیت بدنی (آقای کیکاووس سعیدی)  و گروه بهمن (مهند س سروش) داشته است. برای پی گیری موضوع  مذاکرات تلفنی و حتی حضوری(با  مدیر آموزش گروه بهمن) انجام شد.از طریق ای میل  و نامه کتبی متن 10 صفحه ای معرفی الگوی ارزشیابی توانمند ساز  را برای این دو نهاد در بخش های خدمات وصنعت ارسال کردیم اما باز هم منتظر نتایج بررسی بیشتر  آنان هستیم.

 

تالیف کتاب ارزشیابی توانمند ساز

 

ارزشیابی توانمندساز بخشی از چشم‌انداز خردورزانه ارزشیابی است كه در آن مفاهیم، فنون و یافته‌های ارزشیابی برای انگیزاندن پیشرفت و بالندگی به كار گرفته می‌شود. ارزشیابی توانمندساز جهت‌گیری صریح ارزشی دارد و طراحی آن به منظور کمک به مردم برای کمک به خودشان و بهبود برنامه‌هایشان از طریق خودارزشیابی و اندیشیدن است. دست‌اندرکاران برنامه، ارزشیابی‌هایشان را به اجرا گذاشته و ارزشیاب بیرونی اغلب نقش یک مربی یا تسهیل گرمکمل را با توجه به ظرفیت‌های درونی برنامه ایفا می‌نماید.  اطلاعات بیشتر در باره این کتاب که تالیف مدیر عامل موسسه معین بوده واز تیر ماه 1384 برای علاقه مندان قابل دسترسی است را در اینجا ببینید.

 

تشکیل مجمع عموی عادی سالیانه

 

در مجمع عمومی عادی سال 1384  موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین    خط مشی های سه گانه ای به شرح ذیل برای موسسه به تصویب رسید:

1.      ارائه ایده های جدید برای توانمند  سازی مردم

2.      ارتقای کمی وکیفی سایت موسسه

3.      عضو گیری،افزایش شرکای موسسه و تشکیل گرو های خلاقیت و ظرفیت سازی

 

تشکیل پرونده مالیاتی

 

 مدیر عامل موسسه در خرداد و تیر 1384  با مراجعه به اداره کل امور مالیاتی شرکت ها و تحویل مدارک و  ارائه دفاتر قانونی موسسه ضمن تکمیل فرم های لازم، وضعیت موسسه را از لحاظ مالی در سال1383 به عنوان یک وظیفه مدنی  گزارش نمود.

 

ارائه مقاله در کنگره  ملی تحقیقات مشارکتی جامعه محور

 

 مدیر عامل موسسه معین  در تیر ماه 1384 در کنگره پژوهش های مشارکتی جامعه محور  در اردبیل شرکت کرده و مقاله ارزشیابی توانمند ساز را به صورت پوستر ارائه کرد. همچنین در این کنگره از کتاب ارزشیابی توانمند ساز  که به تازگی منتشر شده بود  رونمایی شد و حدود 60 نسخه از کتاب به فروش رفت و20 نسخه نیز به صورت هدیه تقدیم علاقه مند ان گردید.

 

یک سال همکاری داوطلبانه  با وزارت رفاه و تامین اجتماعی

 

در اسفند ماه 1383 در روزنامه ها مطالبی از قول مسئولین وزارت رفاه در مورد طرح های توانمند سازی این وزارتخانه منتشر شد.از آنجا که این موضوعات با موضوع فعالیت موسسه  معین شباهت زیادی داشت؛ هیات مدیره موسسه تصمیم گرفت تا با وزارت رفاه وارد مذاکره شده و باب همکاری گشوده شود. در همین رابطه جندین بار با دفتر معاونت سیاستگذاری و برنامه ریزی این وزارتخانه تماس گرفته شد تا نهایتا برای روز دوشنبه 10 اسفند قرار ملاقاتی با دکتر واعظ مهدوی گذاشته شد.در این جلسه علاوه بر مدیر عامل موسسه معین و معاون محترم وزیر رفاه،  قائم مقام وزارتخانه و یکی از مدیران کل حوزه سیاستگذاری نیز حضور داشتند.

 در این جلسه موسسه آمادگی کامل برای هرگونه همکاری در عرصه فعالیت های توانمند سازی  در کشوررا اعلام نمود. از جمله پیشنهاد چاپ کتاب ارزشیابی توانمند ساز از سوی وزارت رفاه را ارائه کرد. مسئولین وزارت رفاه به ویژه معاون سیاستگذاری نیز پس از گفتگو و کسب شناخت از اطلاعات وتوانائیهای موجود موسسه اظهار علاقه مندی برای همکاری های همه جانبه نمودند. از جمله برای چاپ کتاب ارزشیابی توانمند ساز و نیز  کتاب کار آن اعلام  /آمادگی نمودند.

متاسفانه پس از این جلسه به مدت  بیش از دو ماه مسئولین وزارت رفاه  نسبت به  پی گیری موضوع تغافل نمودند!! از آنجا که قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی و وزارت رفاه و تامین اجتماعی  قانون و نهادی بودند که از نظر موسسه معین  ظرفیت های بالقوه بسیار قابل توجه برای خدمت به کشور و اهداف موسسه را داشتند؛مدیر عامل موسسه موضوع همکاری را پی گیری کرد.

در اوائل تیر ماه 1384 که کتاب ارزشیابی توانمندسازبا همت موسسه بین المللی توسعه مفاهیم مدنی  منتشر شد!! مدیر عامل موسسه ضمن ارسال یک نسخه از کتاب برای دکتر واعظ مهدوی موضوع عدم استفبال وزارتخانه از همکاری با موسسه را مطرح نمود. نهایتا در اواخر تیر  از وزارت رفاه تماس گرفته شد و از مدیر عامل موسسه تقاضا شد که به جمع اعضای  کار گروه توانمند سازی اجتماع محور  پیوسته و در تدوین طرح ها و برنامه های توانمند سازی وزارت رفاه همکاری نماید. این دعوت با استقبال موسسه معین روبرو شد.بدین ترتیب از اوائل مرداد 1384 همکاری رسمی  و داوطلبانه موسسه معین  با وزارت رفاه شروع شد.

از مرداد ماه 1384 لغایت فروردین ماه 1385 بیشتر هم وغم و نیروی موسسه صرف همکاری داوطلبانه  با وزارت رفاه شد.اهم اقدامات انجام شده موسسه  به شرح ذیل می باشد:

1.      ارائه پیشنهاددر خصوص "استقرار ساختاری نظام ارزیابی در وزارت رفاه بر مبنای الگوی ارزشیابی توانمند ساز" در تاریخ 20/5/1384 به معاون سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت رفاه

2.      ارائه  پیش نویس "سند ملی توانمند سازی اجتماع محور"(سمتا) به معاون سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت رفاه و نیز اعضای کار گروه توانمند سازی اجتماع محور در تاریخ 20/5/1384

3.      ارائه پیش نویس 14 صفحه ای "برنامه ملی توانمند سازی اجتماع محور"(بمتا)  به معاون سیاستگذاری و برنامه ریزی وزارت رفاه و نیز اعضای کار گروه توانمند سازی اجتماع محور در تاریخ 12/6 /1384

4.      راه اندازی وبلاگ برنامه ملی توانمند سازی اجتماع محور در سالروز بعثت پیامبر اعظم در  شهریور  ماه  1384  در نشانی:    http://bmta.blogfa.com                  

5.      ارائه طرح "پایش وارزیابی عملکرد نظام جامع رفاه وتامین اجتماعی" به معاونت سیاستگذاری وزارت رفاه و تامین اجتماعی  که در تاریخ 17/10/1384 تحت شماره 16551/3000 در دبیرخانه مرکزی وزارت رفاه ثبت شده است.

6.       پی گیری اقدامات موسسه در ارتباط با وزارت رفاه و مکاتبه با وزیر محترم این وزارتخانه و ارسال مجدد طرح "پایش وارزیابی عملکرد نظام جامع رفاه وتامین اجتماعی"  که تحت شماره 18962/100 در تاریخ 23/11/1384 در دبیرخانه مرکزی این وزارتخانه ثبت شده است.

7.      اجابت دعوت آقای دکتر طریقت منفرد معاون جدید سیاستگذاری وزارت رفاه و مذاکره  مدیر عامل موسسه معین با ایشان در دفتر کارشان در خصوص نحوه نظارت،پایش،ارزیابی و ارزشیابی فعالیت های توانمند سازی وزارت رفاه  و اعلام آمادگی  موسسه معین برای همکاری در این زمینه طی نامه شماره 115/م به تاریخ 13/12/1384

8.      اظهار نظر رسمی موسسه معین در خصوص "برنامه ملی توانمند سازی اجتماع محور" طی نامه شماره119/م به تاریخ 21/1/1385 که تحت شماره 1044/3000 در تاریخ 22/1/1385 در دبیرخانه مرکزی وزارت رفاه ثبت شده است.

 

 برگزاری کارگاه آموزشی ارشیابی توانمند ساز طرح شهر سازان جوان

 

طرح آزمایشی  شهر سازان جوان یکی از برنامه ها ی  شهرداری منطقه 10 تهران  برای جلب مشارکت بیشتر مردم در 5 عرصه تاثير گذار و مرتبط با مسائل شهری و شهروندی: بازیافت، حمل ونقل و ترافیک، سیستم اطلاعات جغرافیایی (GIS)، فضای سبز و شهرسازی و معماری است. این طرح با همت شهرداری  و آموزش و پرورش منطقه 10 تهران با کمک اهالی این منطقه در دست اجراست.اهداف این طرح عبارتند از:

 

1.      تقویت بنیه آشنایی کودکان و نوجوانان با مسائل شهری و وظایف شهرداری

2.      آشنایی مردم با حوزه های وظایف شهرداری : بازیافت،فضای سبز،شهرسازی،ترافیک و سیستم اطلاعات جغرافیایی در مدارس، خانواده ها و محلات از سنین کودکی

3.      دخالت دادن کودکان در انتقال پیام به خانواده ها

4.     ارائه راه حل برای معضلات محلی با بهره گیری از ذهن خلاق کودکان

برای تحقق این اهداف از پاییز 1384 فعالیت هایی در سطح منطقه 10 شهر تهران  انجام شده است.نقطه عطف این اقدامات انتخاب  5 دبستان  و در هر دبستان انتخاب یکی از کلاس های پایه پنجم و برگزاری نشست های توجیهی با معلمان،مدیران،اولیای دانش آموزان و کارشناسان شهرداری از اوائل دی ماه بوده است. متعاقب این اقدامات آموزش های تخصصی در کلاس های درس برای دانش آموزان توسط کارشناسان شهرداری در  حوزه های 5 گانه اخیرالذکر به زبان ساده ارائه شده است.

 یکماه پس از شروع اجرای آزمایشی طرح شهر سازان جوان در مدارس منطقه،نشستی در 8 بهمن با حضور مدیران ،اولیا، معلمان  و کارشناسان طرح بر گزار گردید. پیرو این نشست در تاریخ شنبه 15 و یکشنبه 16 بهمن ماه 1384   کار گاه  آموزشی ارزشیابی توانمند ساز با حضور جمع 20 نفره ای از مجریان طرح و تیم شش نفره گرداننده کارگاه برای ارزشیابی دسته جمعی و مشارکتی طرح شهر سازان جوان در  سالن و 5 کلاس جانبی   در ساختمان مرکز تشکل های مردمی   شهرداری منطقه 10 تهران واقع در خیابان16 متری امیری برگزار گردید.

در طول دو روز برگزاری کارگاه حدود 312 نفر ساعت کار دسته جمعی آموزشی و ارزشیابی انجام گرفت.تیم برگزار کننده کارگاه  نیز در قبل از بر گزاری و بعد  از آن  حدود 200 نفر ساعت در ارتباط با تمهید مقدمات  و نیز تدوین لوح فشرده  چند رسانه ای  حاوی  فیلم،صدا،عکس،و متون آموزشی هوشمند، گزارش اجرایی کارگاه و گزارش تحلیلی کارگاه وقت صرف نموده اند.

این کارگاه به سفارش  معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری منطقه 10 تهران  توسط موسسه مدارس هوشمند  با مربیگری مدیر عامل موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین برگزار گرديد.

 

پیشنهاد همکاری  به سازمان بهز یستی کشور

 

در  فروردین ماه سال 1385مدیر عامل موسسه با معاون مشارکت های مردمی سازمان بهزیستی کشور- آقای سید محمدی-   در دفتر کار ایشان  ملاقات  داشته است. در این دیدار ضمن تقدیم کتاب ارزشیابی توانمند ساز، متن کامل لوح فشرده چند رسانه ای اولین کارگاه آمورشی ارزشیابی توانمند ساز که برای شهرداری منطفه 10 تهران برگزار شد؛به رایانه  ایشان منتقل گردید. این کار به جهت اعتقاد موسسه  به لزوم انباشت تجربه و بسط تجارب  در کشور صورت گرفت .در این لوح فشرده حدود 800 مگا بایت اطلاعات متنی،صوتی، فیلم و عکس به صورت ما لتی مدیا فراهم شده است.

 در  این دیدار  در روز شنبه 19 فروردین 1385  آقای دکتر ایوبی  و آقای مهندس ضیایی  نیز حضور داشتند . مدیر عامل موسسه در این جلسه، الگوی ارزشیابی توانمند ساز را به طور کامل معرفی و در مورد لزوم و نحوه بکار گیری این الگو در ارزشیابی فعالیت های توانمند سازی در کشور   در چارچوب "برنامه ملی توانمند سازی اجتماع محور"- که یک نسخه کامل این برنامه هم به آقای سید محمدی تقدیم شد-   به ویژه در اقدامات سازمان بهزیستی کشور بحث شد . هم اینک موسسه معین منتظر عکس العمل معاون مشارکت های مردمی  سازمان بهزیستی کشور در این خصوص می باشد.

 

اجابت در خواست سازمان ملی جوانان

 

در 22 فروردین  1385 مدیر عامل موسسه به دعوت  مدیر مشارکت و ساماندهی امور جوانان - آقای بای -  در دفتر کار ایشان  به همراه آقای ملک نژاد رئیس موسسه بین المللی توسعه مفاهیم مدنی ملاقات داشته است.  پیرو در خواست این مقام مسئول در سازمان ملی جوانان " برنامه ملی توانمند سازی جوانان " با همکاری موسسه بین المللی توسعه مفاهیم مدنی تهیه وبه سازمان ملی جوانان تقدیم شد. در این برنامه جامع و ملی از تجربیات کشور در این زمینه به طور کامل استفاده شده است.هم اینک موسسه معین و نیز موسسه بین المللی توسعه مفاهیم مدنی منتظر اقدام مسئولانه سازمان ملی جوانان و نشان دادن عکس العملی متناسب با اجابت در خواست این سازمان - از سوی این دو موسسه -  هستند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 
Untitled Document
© : همه حقوق برای موسسه ارزشیابی توانمند ساز معین محفوظ است.  90 - 1383